کتاب های بهزیستی
عکس مریم در فاطما گل , داستان کودک , کت وسرافون , قسمت اخرفيلم سيلا , اهنگ جدیدسپیده افشار , اهنگ جديد پاشايي , مدل پرده آشپزخانه , انواع تختخوابهاي توردار , متن زيبا حاجى , دانلود آهنگ مدارا از شهرام شکوهی
مجمع ناشران انقلاب اسلامی در نامه‌ای به مدیر کل یونسکو خواستار دور شدن این سازمان از سیاسی‌کاری و اصلاح نام خلیج همیشه فارس در کتاب میراث جهانی شد.

به گزارش مهر، کتاب «میراث جهانی در حوزه خلیج» ابتدا در 28 ژوئن سال 2011 تحت عنوان «میراث جهانی کشورهای حوزه خلیج» (World Heritage in the Gulf Region) و با بررسی هفت اثر جهانی کشورهای عربستان، امارات، بحرین، عمان، قطر و کویت منتشر شد، با این حال بر اساس اطلاعات درج شده در وب‌سایت یونسکو، این کتاب در چاپ جدید با عنوان «میراث جهانی در کشورهای عربی» (New publication: World Heritage of the Arab Countries) منتشر شده است.

با توجه به اطلاعات منتشر شده در وب‌سایت «یونسکو» به نظر می‌رسد این عنوان اشتباه تصحیح شده و اسم کتاب از «میراث جهانی کشورهای حوزه خلیج» به «عنوان میراث جهانی در کشورهای عربی» تغییر کرده است. با این حال اما در متن‌های داخل کتاب و پیام‌های منتشر شده از سوی مقامات «یونسکو» همچنان از عنوان‌های مجعول برای نام‌گذاری «خلیج‌فارس» استفاده شده است.

مجمع ناشران انقلاب اسلامی در پی این اقدام، نامه ای خطاب به خانم ایرینا بوکووا مدیرکل سازمان جهانی یونسکو نوشت. متن این نامه به شرح زیر است:

سرکار خانم ایرینا بوکووا

مدیرکل محترم سازمان جهانی یونسکو

حتماً در جریان هستید که سازمان جهانی یونسکو کتابی به نام «میراث جهانی در حوزه خلیج» به چاپ رساند که پیام جنابعالی هم در ابتدای این کتاب منتشر شده بود. کتابی که بدون توجه به اسناد متقتن و متواتر تاریخی در مورد حقیقت نام این آبراه بین‌المللی، هم در عنوان و هم در متن کتاب، چندین بار از نام‌های مجعول «خلیج فارس» و «خلیج عربی» به جای نام صحیح آن یعنی «خلیج فارس» استفاده کرده بود.

متاسفانه این استفاده غلط، در پیام خود جنابعالی هم مشاهده شد. و از طرفی با این که در میان کشورهای حوزه خلیج فارس، میراث ثبت شده در یونسکو متعلق به ایران است - ایران به تنهایی بیشتر از همه کشورهای دیگر حوزه خلیج فارس، میراث ثبت شده در یونسکو دارد- هیچ نامی از آن و سهم تمدن بزرگ ایرانی- اسلامی در این کتاب برده نشده بود.

البته خوشبختانه بر اساس ادعای سایت خود سازمان یونسکو، در ویرایش جدید این کتاب، نام آن اصلاح شده و به «میراث جهانی کشورهای عربی» تغییر یافته است، اما متاسفانه کماکان ایرادات مذکور در متن کتاب وجود دارد؛ هم در پیام جنابعالی و هم در سایر بخش‌های کتاب.

خانم مدیر کل

نیاز به توضیح نیست که سازمان جهانی یونسکو، یک سازمان علمی و فرهنگی جهانی وابسته به سازمان ملل متحد است که متعهد است که حافظ حقوق فرهنگی و معنوی ملت ها بوده و حتی اگر این حقوق مورد تجاوز قرار گرفت، در جهت اعاده این حقوق به همه توان تلاش نماید.

سازمان یونسکو سازمانی است که علی الاصول باید به دنبال حفظ و حراست از هویت تاریخی ملت ها و تمدن ها باشد. سازمانی است که باید از هرگونه تحریف در تاریخ و فرهنگ جهان جلوگیری نماید. سازمانی است که باید بدون ورود به دعواهای سیاسی، استقلال خود را حفظ کرداه و با شجاعت تمام از حق و عدالت دفاع کرده و خود و فرهنگ و تاریخ ملل را به ابزار دعوای سیاسون بدل نکند.

خانم مدیرکل

ما کوچک ترین تردیدی در آن چه که در مورد شان سازمان یونکسو ذکر شد نداریم و بعید می دانیم که شما هم چنین تردیدی داشته باشید. حال چه شده است که خود این سازمان، با غفلت از رسالت عظیم فرهنگی اش، خود را بازیچه دست سیاست مداران قرار داده است و با ورود جانبدارانه به این اختلاف، به جایگاه و شان خود در میان ملت ها، ضربه وارد می کند؟ چه شده است که ریاست این سازمان، در پیام خود چونان سخن می راند که گویی از تاریخ عظیم خلیج فارس بی اطلاع است؟ آیا گمان می برید که رعایت حق و عدالت، استفاده از نام خلیج، بدون پسوند فارس یا عربی است؟ آیا واضح نیست که هر نامی به جز «خلیج فارس»، چه خلیج باشد و چه خلیج عربی و چه هر چیز دیگر، عنوانی معجول بوده و حق و حقیقت را زیر سوال می برد؟

خانم مدیر کل

آیا امروز روز آن فرا نرسیده است که این سازمان با اجتناب از سیاسی کاری، به انجام وظیفه اصلی خود بپردازد و با جمع آوری و اصلاح این کتاب، گامی هرچند کوچک در جبران خبط خویش و جلوگیری از تحریف تاریخ و فرهنگ جهانی بر دارد و اجازه ندهد که حیثیت این سازمان در پیشگاه ملل بیش از این خدشه بردارد؟

خانم مدیرکل

مجمع ناشران انقلاب اسلامی به همراه چند صد ناشر برجسته فرهنگی و علمی در ایران، ضمن محکومیت شدید این رفتار سازمان جهانی یونسکو، از جنابعالی می‌خواهد که صراحتا موضوع مشخص خود را درباره نام و هویت تاریخی خلیج فارس و سهم تاریخی ایران در این منطقه بیان نموده و اسباب انزجار ملت ایران خصوصا اهل فرهنگ را نسبت به یونسکو فراهم نکنید.

در عین حال بار دیگر با اعلام انتظار خود مبنی بر جمع آوری و اصلاح محتوای کتاب، پیشنهاد می شود که کتاب مذکور را با نقش آفرینی اساتید ایرانی آشنا به فرهنگ کهن خلیج فارس تجدید چاپ فرمایید.
نوشته شده در تاريخ 2015-08-19 توسط book-behzisti
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن زالو چیست؟
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه مدیریت
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ